Make the call, with the eyes of an official



(All Eastern hours)

Schedule subject to change and / or breakdowns

Saturday July 17th

AUSTRALIAN FOOTBALL RULES

2h30 (Sunday)

FS2 – AFL: west coast to Adelaide

CAR RACE

6:55 a.m.

ESPN2 – Formula 1: Practice 2, Silverstone Circuit, Silverstone, UK

11:25 a.m.

ESPN2 – Formula 1: Sprint Qualifying, Silverstone Circuit, Silverstone, UK

2:00 p.m.

FS1 – NHRA: Qualifying, Bandimere Speedway, Denver (Recorded)

3 p.m.

NBC – AMA Motocross: The 450cc Moto 2, Spring Creek National, Millville, Minn.

NBCSN – NASCAR Xfinity Series: Ambetter gets 200 vaccinated, New Hampshire Motor Speedway, Loudon, NH

5:30 p.m.

NBCSN – IMSA Weathertech Sportscar Championship: The Northeast Grand Prix, Lime Rock Park, Lakeville, Connecticut (Recorded)

8 p.m.

CBS – Superstar Racing Experience: Camping World SRX Series, Nashville Fairgrounds Speedway, Nashville, Tenn.

8:30 p.m.

NBCSN – Lucas Oil Motocross: The Spring Creek Nationals, Spring Creek MX Park, Millville, Minn. (Checked in)

9:30 p.m.

NBCSN – Lucas Oil Motocross: The Spring Creek Nationals, Spring Creek MX Park, Millville, Minn. (Checked in)

BIG3 BASKETBALL

2:00 p.m.

CBS – Week 2: From Las Vegas

BOXING

9:00 p.m.

SHO РShowtime Championship: Jermell Charlo vs. Brian Casta̱o (super-welterweight), San Antonio

CYCLING

7:30

NBCSN – UCI: Tour de France, 20th stage, individual time trial, Libourne to Saint-Émilion, 19 miles

PEACH

8h00

FS1 – Bassmaster Elite Series: The Farmers Insurance Bassmaster Elite, St. Lawrence River, Waddington, NY

GOLF

5 a.m.

GOLF – PGA / EPGA Tour: British Open, Third Round, Royal St. George’s, Sandwich, England

7h00

NBC – PGA / EPGA Tour: British Open, Third Round, Royal St. George’s, Sandwich, England

1:00 p.m.

GOLF – US Girls’ Junior: Championship Game, Columbia CC, Chevy Chase, Maryland.

4:00 p.m.

CBS – LPGA Tour: The Dow Great Lakes Bay Invitational, Final Round, Midland Country Club, Midland, Michigan.

GOLF – PGA Tour: The Barbasol Championship, third round, Keene Trace Golf Club, Nicholasville, Ky.

4 a.m. (Sunday)

GOLF – PGA / EPGA Tour: British Open, Final Round, Royal St. George’s, Sandwich, England

HORSES RACE

1:00 p.m.

FS1 – NYRA: Saratoga Live

2:00 p.m.

FS2 – NYRA: Saratoga Live

5:00 p.m.

NBC – Breeders’ Cup Challenge Series: The Haskell Stakes, Monmouth Park Racetrack, Oceanport, NJ

5:30 p.m.

FOX – NYRA: The Diana Stakes, Saratoga Racecourse, Saratoga Springs, NY

6.30 p.m.

FS2 – NYRA: Saratoga Live

8 p.m.

FS2 – The Meadowlands Pace: From Meadowlands Racecourse, East Rutherford, NJ

MIXED MARTIAL ARTS

7:00 p.m.

ESPN – UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, Las Vegas

10:00 p.m.

ESPN РUFC Fight Night: Islam Makhachev vs. Thiago Mois̩s (lightweight), Las Vegas

MLB BASEBALL

3 p.m.

MLBN – Texas to Toronto

4:00 p.m.

FS1 – Cleveland to Oakland

7:00 p.m.

BALLY – Milwaukee to Cincinnati

FOX – San Francisco to St. Louis OR Boston to NY Yankees OR Houston to Chicago White Sox

10:00 p.m.

MLBN – Seattle to LA Angels (joined in progress)

NBA BASKETBALL

9:00 p.m.

ABC – NBA Finals: Milwaukee to Phoenix, Game 5

RUGBY

5:30

FS2 – LNR: Newcastle to Melbourne

8 p.m.

CBSSN – MLR: Los Angeles vs. Utah

1 h (Sunday)

NBCSN – British & Irish vs. DHL (Registered)

SAIL

9h00

CBSSN – Sail GP: The British Grand Prix, Day 1, Plymouth, Great Britain

SOCCER (MEN)

2:00 p.m.

ESPN2 – USL: San Antonio FC v Colorado Springs FC

5:00 p.m.

ESPN – MLS: New England at Atlanta United

7:30 p.m.

FS1 – CONCACAF Gold Cup: Granada v Qatar, Group D, Houston

10:00 p.m.

FS1 – CONCACAF Gold Cup: Panama vs Honduras, Group D, Houston

BASKETBALL TBT

12h00

ESPN – TBT: Team DRC v Herd That, first round, Charleston, W. Va.

2:00 p.m.

ESPN – TBT: WoCo Showtime vs. Best Virginia, First Round, Charleston, W. Va.

5:00 p.m.

ESPN2 – TBT: Georgia Kingz vs. Team 23, First Round, Charleston, W. Va.

TENNIS

4:30

TENNIS – ATP / WTA: Newport-ATP, Hamburg-ATP, Bastad-ATP, Prague-WTA, Budapest-WTA, Lausanne-WTA, semi-finals

6 o’clock in the morning

TENNIS – ATP / WTA: Newport-ATP, Hamburg-ATP, Bastad-ATP, Prague-WTA, Budapest-WTA, Lausanne-WTA, semi-finals

1:00 p.m.

TENNIS – ATP: Hall of Fame Open, Semi-finals

X GAMES

1:00 p.m.

ABC – X Games 2021: Day 4, BMX, Skateboard, Moto X Competitions, Southern California

8 p.m.

ESPN2 – X Games 2021: Day 4, BMX, Skateboarding, Moto X Competitions, Southern California

Sunday July 18

CAR RACE

9:55 a.m.

ESPN – Formula 1: The Pirelli British Grand Prix, Silverstone Circuit, Silverstone, United Kingdom

12h00

CBSSN – FIM Motocross: The MX2, Oss, The Netherlands (Recorded)

1:00 p.m.

CBSSN – FIM Motocross: The MXGP, Oss, The Netherlands (Recorded)

3 p.m.

NBCSN – NASCAR Cup Series: The Foxwoods Resort Casino 301, New Hampshire Motor Speedway, Loudon, NH

4:00 p.m.

FS1 – NHRA: NHRA Nationals Dodge // SRT Mile-High, Bandimere Speedway, Denver

7:30 p.m.

CBSSN – World of Outlaws: The AGCO Jackson Nationals, Jackson Motorplex, Jackson, Minn. (Checked in)

BIG3 BASKETBALL

3 p.m.

CBS – Week 2: From Las Vegas

CYCLING

10:30

NBCSN – UCI: Tour de France, final stage, from Chatou to Paris (Champs-Élysées), 67 miles

BASKETBALL FIBA

9:00 p.m.

NBCSN – Exhibition: Spain v United States, Las Vegas

PEACH

8h00

FS1 – Bassmaster Elite Series: The Farmers Insurance Bassmaster Elite, St. Lawrence River, Waddington, NY

GOLF

4 a.m.

GOLF – PGA / EPGA Tour: British Open, Final Round, Royal St. George’s, Sandwich, England

7h00

NBC – PGA / EPGA Tour: British Open, Final Round, Royal St. George’s, Sandwich, England

4:00 p.m.

GOLF – PGA Tour: Barbasol Championship, Final Round, Keene Trace Golf Club, Nicholasville, Ky.

HORSES RACE

1:00 p.m.

FS2 – NYRA: Saratoga Live

1:30 p.m.

FS1 – NYRA: Saratoga Live

1:00 p.m.

FS2 – NYRA: Saratoga Live

LACROSSE (MEN)

7:00 p.m.

NBCSN – PLL All-Star Game: Opponents vs. Defenders, San Jose, California.

MLB BASEBALL

1:00 p.m.

BALLY – Milwaukee to Cincinnati

TBS – San Diego to Washington

3 p.m.

MLBN – Chicago Cubs in Arizona OR Cleveland in Oakland

7:00 p.m.

ESPN – Boston vs. NY Yankees

ESPN2 – Boston vs. NY Yankees (StatCast)

RUGBY

7:00 p.m.

FS1 – MLR: ATL Rugby in New England

SAIL

9:30 a.m.

CBSSN – Sail GP: The British Grand Prix, Day 2, Plymouth, Great Britain

SOCCER (MEN)

2:00 p.m.

ESPN – MLS: Seattle FC v Minnesota United FC

5:00 p.m.

FOX – CONCACAF Gold Cup: USA vs Canada, Group B, Kansas City, Kan.

FS2 – CONCACAF Gold Cup: Martinique v Haiti, Group B, Frisco, Texas

10:00 p.m.

FS1 – CONCACAF Gold Cup: Mexico v El Salvador, Group A, Dallas

FS2 CONCACAF Gold Cup: Guatemala vs Trinidad and Tobago, Group A, Frisco, Texas

BASKETBALL TBT

12h00

ESPN – TBT: Bucketneers v War Ready, first round, Charleston, W. Va.

4:00 p.m.

ESPN – TBT: armored athlete against HBCUnited, first round, Charleston, W. Va.

TENNIS

7h00

TENNIS – ATP / WTA: Newport-ATP, Hamburg-ATP, Bastad-ATP, Prague-WTA, Budapest-WTA, Lausanne-WTA, singles and doubles finals

2:30 p.m.

TENNIS – ATP: Hall of Fame Open, Singles Final

5 a.m. (Monday)

TENNIS – ATP / WTA: Gstaad-ATP, Umag-ATP, Palermo-WTA, Gdynia-WTA, first laps

6 a.m. (Monday)

TENNIS – ATP / WTA: Gstaad-ATP, Umag-ATP, Palermo-WTA, Gdynia-WTA, first laps

ATHLETICS

4:00 p.m.

ESPN2 – ATL: American Athletics League, Los Angeles

X GAMES

1:00 p.m.

ABC – X Games 2021: Final Day, BMX, Skateboard, Moto X Competitions, Southern California

About Frances R. Smith

Check Also

Pembrokeshire youngster heads to National School Games final – The Pembrokeshire Herald

HAVERFORDWEST County suffered their first defeat of the season on Tuesday night, beaten 3-2 by …